„Rozmowa” w galerii Ateneum | malarstwo współczesne |Będkowska | Warszawa | Kraków | Katowice

Do połowy listopada można oglądać wystawę cyklu „Rozmowa” w katowickiej galerii Ateneum.


Beata Będkowska jest absolwentką Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ma też za sobą stypendia Ecole de Beaux Artes w Tuluzie i Escuela Superior de Diseño Grafico „Elisava” w Barcelonie. Dyplom uzyskała w 2000 r.
Zajmuje się malarstwem i grafiką użytkową. Mieszka i tworzy w Chorzowie. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych w Warszawie, Krakowie, Nowym Sączu, Chorzowie czy Dreźnie; brała udział w wielu ekspozycjach zbiorowych w kraju i za granicą.
Piotr Szmitke w jednej z recenzji napisał: „(…) Obrazy Beaty Będkowskiej (…) opowiadając o stanach duszy w różnych klimatach, różnych porach dnia nie używają wielkich słów, patetycznych sformułowań. (…) nie puszą się rozwiązaniami zapewniającymi szum mediów. Bliższy im wydaje się szum cykad. Szok czy skandal – gwarantujące wysoką oglądalność w krótkim czasie są obce ich autorce. Obrazy Beaty nie są „jak w telewizji”. Są jak w życiu. W cichej rozmowie o rzeczach powszednich, przekonują, iż mogą być one niezwykłe, podczas gdy niezwykłości powszednieją… Dopiero dotyk farby i ślad pędzla uświadamia nam rolę malarstwa w zwykłym, codziennym bytowaniu. Jak może je rozświetlać i jak pomóc w znoszeniu samotności. Samotności w pustce pełnego supermarketu.” ( „Jak w życiu”, 2009)
Patrycja Nikiel dodaje: „Przy pomocy prostych przedmiotów i znaków artystce udało się oddać charakter relacji międzyludzkich, budowanych najczęściej właśnie przez rozmowę, korespondencję albo wspólne spotkania. (…) Twórczość Beaty Będkowskiej niesie ze sobą wiele znaczeń, a o tym jak ją rozumiemy i co w niej odnajdujemy, decydujemy my sami. (…) Co można powiedzieć o jej malarstwie? Prof. Stanisław Batruch (…) określił je jako pełne zadumy i spokoju nad tym, jakie jest życie, resztę wypełnia powietrze – przestrzeń w której znajduje się człowiek.” („Ślady codzienności”, recenzja wystawy w Pałacu Sztuki w Krakowie, 2013)